თემა: "გაზაფხული" (მოსამზადებელი ჯგუფი) მეტყველების განვითარება. გაკვეთილის მოკლე შინაარსი შემეცნებითი განვითარების შესახებ მოსამზადებელ ჯგუფში „ადრე გაზაფხული

GCD- ის რეზიუმე

სკოლის მოსამზადებელ ჯგუფში

თემა: "Გაზაფხული მოდის"

საგანმანათლებლო სფერო "შემეცნება"

მიმართულება - "შემეცნებითი და მეტყველების განვითარება"

მიზანი: ხელი შეუწყოს იდეების განზოგადებას გაზაფხულის, როგორც სეზონის, ცხოველების, ფრინველების ცხოვრების შესახებ, გაზაფხულზე ამინდის პირობების შესახებ.

1. ბუნებაში სეზონური ცვლილებების გააზრების გაღრმავება; გააგრძელეთ ბავშვების სწავლება უმარტივესი მიზეზ – შედეგობრივი კავშირის დამყარებაში (თოვლი დნება, რადგან მზე თბილი გახდა და ა.შ.).

2. გააგრძელეთ ბავშვების გაზაფხულის შესახებ ფოლკლორული ნამუშევრების გაცნობა (გამოცანები, ანდაზები); ლოგიკური აზროვნების, სალაპარაკო ენის განვითარება: ლექსიკის გამდიდრება და გააქტიურება, კომუნიკაციის უნარების განვითარება.

3. ბავშვებში რეაგირების გაზრდა, გაზაფხულის ბუნების მშვენიერებისადმი პოზიტიურ-ემოციური დამოკიდებულების ჩამოყალიბება.

ჩამოტვირთვა:


გადახედვა:

GCD- ის რეზიუმე

სკოლის მოსამზადებელ ჯგუფში

თემა: "გაზაფხული მოდის"

საგანმანათლებლო სფერო "შემეცნება"

მიმართულება - "შემეცნებითი და მეტყველების განვითარება"

საგანმანათლებლო სფეროების ინტეგრაცია: "შემეცნება", "კომუნიკაცია", "მხატვრული ლიტერატურის კითხვა", "მუსიკა".

მიზანი: ხელი შეუწყოს იდეების განზოგადებას გაზაფხულის, როგორც სეზონის, ცხოველების, ფრინველების ცხოვრების შესახებ, გაზაფხულზე ამინდის პირობების შესახებ.

Დავალებები:

1. ბუნებაში სეზონური ცვლილებების გააზრების გაღრმავება; გააგრძელეთ ბავშვების სწავლება უმარტივესი მიზეზ – შედეგობრივი კავშირის დამყარებაში (თოვლი დნება, რადგან მზე თბილი გახდა და ა.შ.).

2. გააგრძელეთ ბავშვების გაზაფხულის შესახებ ფოლკლორული ნამუშევრების გაცნობა (გამოცანები, ანდაზები); ლოგიკური აზროვნების, სალაპარაკო ენის განვითარება: ლექსიკის გამდიდრება და გააქტიურება, კომუნიკაციის უნარების განვითარება.

3. ბავშვებში რეაგირების გაზრდა, გაზაფხულის ბუნების მშვენიერებისადმი პოზიტიურ-ემოციური დამოკიდებულების ჩამოყალიბება.

მოსალოდნელი შედეგები: ბავშვებს აქვთ წარმოდგენა გაზაფხულის დამახასიათებელ ნიშნებზე (მზე უფრო თბება, დღე იზრდება, თოვლი დნება, გადამფრენი ჩიტები ბრუნდებიან); იცოდე როგორ უპასუხო სრული პასუხით, გააცნობიეროს კავშირი უსულო ბუნების ფენომენებს შორის.

მასალები:

· სურათები rebus "Spring", ასოების ნაკრები, სურათები 4 სეზონის გამოსახულებით.

· გაზაფხულის ნიშნების ამსახველი სურათები.

· "მზე".

წინასწარი სამუშაო:

1. ილუსტრაციების გამოკვლევა ბავშვებთან გაზაფხულის, ბუნების გაზაფხულის ცვლილებების შესახებ.

2. საუბრები ბავშვებთან ბუნების პატივისცემის შესახებ.

3. დაკვირვება გასეირნების დროს, ბავშვებთან საუბარი გაზაფხულის ნიშნებზე, რატომ მოდის გაზაფხული.

4. მხატვრული ლიტერატურის კითხვა.

5. პოეზიის დამახსოვრება გაზაფხულის შესახებ, გაზაფხულის თვეების შესახებ, გამოცანების გაკეთება, გამონათქვამები და ანდაზები.

გაკვეთილის მსვლელობა:

პედაგოგი: ბავშვებო, დღეს ჩვენ ვისაუბრებთ წლის შესანიშნავ დროზე. რომელი - თვითონ მიხვდებით. თქვენ ისმის მუსიკის დაკვრა? ყურადღებით მოუსმინეთ მუსიკას.

მელოდიის მოსმენა "გაზაფხულის წვეთები".

პედაგოგი: ბავშვებო, რას ფიქრობთ წლის რომელ პერიოდში არის ეს მუსიკა?

ბავშვები: დაახლოებით გაზაფხულზე.

პედაგოგი: რატომ ფიქრობთ ასე?

ბავშვები: იმიტომ, რომ მუსიკაში წვეთები ისმის და გაზაფხულზე ხდება.

პედაგოგი: მართალია, მუსიკასაც კი შეუძლია გაგვიწყოს საგაზაფხულო განწყობა.

დიდაქტიკური თამაში "გააკეთე სიტყვა":სურათების სახელებიდან უნდა აირჩიოთ პირველი ბგერა და მათგან შექმნათ სიტყვა.

ბავშვები ასრულებენ დავალებას.

პედაგოგი: რა სიტყვა გამოვიდა?

ბავშვები: გაზაფხული.

პედაგოგი: იგი სიყვარულით მოდის.

და საკუთარი ზღაპრით.

ტალღა ჯადოსნური ჯოხი

ტყეში, snowdrop იქნება Bloom.

პედაგოგი: დღეს კი გაზაფხულზე ვისაუბრებთ.

პედაგოგი: უპასუხეთ კითხვებს:

წლის რომელი პერიოდის შემდეგ მოდის გაზაფხული?

და წლის რომელ დროზე ადრე?

ყველა სეზონი ერთმანეთს მისდევს, მაგრამ სულ რამდენია?

პედაგოგი: ბავშვებო, გავიხსენოთგაზაფხულის ნიშნები , და სურათები დაგვეხმარება ამაში. თქვენ უნდა დაიწყოთ წინადადება სიტყვით "გაზაფხული ...".

(ბავშვები ასრულებენ დავალებას).

პედაგოგი: ბავშვებო, როგორ ფიქრობთ, რატომ დნება თოვლი, ყინული, ნაკადები?

ბავშვები: თოვლი დნება, რადგან მზე უფრო თბილი გახდა.

პედაგოგი: მოვა გაზაფხული, თუ მზე არ ანათებს და თბილდება?

ბავშვები: არა, მზე არის გაზაფხულის მთავარი დამხმარე.

ბავშვები: რაღაცამ დაამწუხრა ჩვენი მზე.

მოდით გამოვიყენოთ ლამაზი სიტყვები მზისთვის და გავანაწილოთ მისი სხივები.

დიდაქტიკური თამაში "იპოვნე სიტყვა"

რა მზე? (მოსიყვარულე, ყვითელი, თბილი, კაშკაშა, მბზინავი, ოქროსფერი, ლამაზი, კეთილი, მსუბუქი)

არსებობს ასეთი ანდაზა: ”დედასთან კარგია, მაგრამ მზით თბილი”

რა ლამაზი მზე აღმოჩნდა, ის გვიღიმის და ჩვენც გავუღიმით.

Ფსიქიკური განათლება

ყველა ადამიანი იღიმება

გაზაფხული! გაზაფხული! გაზაფხული!

ის ყველგან ის არის ყველგან

წითელი! წითელი! წითელი!

მდელოს, ტყისა და გაწმენდის გზით,

მიდის! მიდის! მიდის!

მოუწოდებს მზეზე

იჩქარეთ! იჩქარეთ! იჩქარეთ!

და trickle გადის მხურვალედ

რეკავს! რეკავს! რეკავს!

მდინარე ფართოა ქვებით,

წუწუნი! წუწუნი! წუწუნი!

და სუნი ყველგან არის

ყვავილები! ყვავილები! ყვავილები!

ყველა ცოცხალ არსებას მაშინვე ესმის

საგაზაფხულო ზარი!

პედაგოგი: ბიჭებო, უპასუხეთ კითხვებს:

როგორი ამინდია გაზაფხულზე?

რა არის ღრუბლები გაზაფხულზე?

როგორი გაზაფხულის წვეთებია?

რა არის ცა გაზაფხულზე?

რა ტანსაცმელს ატარებენ გაზაფხულზე?

რა სახის ბალახი იზრდება გაზაფხულზე?

დიდაქტიკური ვარჯიში.

თქვით სიტყვით "გაზაფხული" - დღე, ამინდი, განწყობა, ჭექა-ქუხილი, მზე, ბალახი, თვეები.

პედაგოგი: მისმინეთავსატეხები:

  1. უბერავს სამხრეთის თბილი ქარი.

მზე უფრო და უფრო ანათებს

თოვლი იზრდება, იხრება, დნება,

ყელიანი როკი ჩამოდის.

რა თვეა? ვინ იცის? (მარტი)

  1. განრისხებული მდინარე ღრიალებს

და არღვევს ყინულს.

Starling დაბრუნდა სახლში,

ტყეში კი დათვმა გაიღვიძა.

ცაზე ტრილია.

ვინ მოვიდა ჩვენთან? (აპრილი)

  1. მინდვრების მანძილი მწვანდება,

ბულბული მღერის.

ბაღი თეთრებშია გამოწყობილი,

ჩიტები პირველი დაფრინავენ.

ჭექა-ქუხილის ხმა, გამოიცანი

ეს რა თვეა? (მაისი)

ბავშვები გაზაფხულის ყველა თვეს იმეორებენ.

პედაგოგი: ახლა ჩვენ ჩავატარებთ პატარა ვიქტორინას. მე დავსვამ კითხვებს და გიპასუხებთ.

ვიქტორინა.

  1. რომელი ხეები ამშვენებს თავს პირველად გაზაფხულის დასაწყისში? (ტირიფი ან ტირიფი)
  2. და რომელი ხეები მწვანედ რჩება ადრე გაზაფხულზე? (ნაძვი და ფიჭვი)
  3. სად დევს შარშანდელი თოვლი? (ადგილზე, ახალი თოვლის ქვეშ)
  4. სად დნება თოვლი უფრო სწრაფად - მინდორში თუ ტყეში?
  5. რატომ იქმნება ხეები ხეების გარშემო გაზაფხულზე?
  6. სადაც ბუდეები ბუდობენ, თუ არ არსებობს ფრინველის სახლები (სახლების სახურავების ქვეშ, ჩიტების ღრუებში)
  7. რატომ დგანან ნერგები ცხოველებზე გაზაფხულზე (ძროხები, ცხენები)? (ბამბისთვის მატყლის ასარჩევად)
  8. რატომ დაფრინავენ ფრინველები ტრაქტორების შემდეგ და ხმელეთზე ხდებიან? (ხვნის შემდეგ, მატლების ძებნა)

თამაში "შეცდომის გამოსწორება"

გაზაფხულის თვეები - დეკემბერი, იანვარი, თებერვალი?

გაზაფხულზე ფოთლები ცვივა?

ცხოველები მარაგდებიან გაზაფხულზე?

გაზაფხულზე ჩიტები სამხრეთით დაფრინავენ.

ბავშვები გაზაფხულზე ტანსაცმელს ატარებენ

პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს! რაზე ვისაუბრეთ დღეს კლასში? (გაზაფხულის შესახებ, გაზაფხულის ნიშნები, გამოცანები და ა.შ.)

რა იყო მარტივი და რა რთული?


რთული გაკვეთილი მოსამზადებელ ჯგუფში სკოლისთვის "ძალიან კარგია, რომ გაზაფხული მოვიდა ჩვენთან"

მიზნები:ბავშვებში გაზაფხულის ნიშნების ცოდნის კონსოლიდაცია, მეტყველების განვითარება; გააგრძელე გამოჩენილი რუსი მხატვრების პეიზაჟების გაცნობა, ასწავლე ნახატების შინაარსის გაგება; ასწავლიან მუსიკალური ნაწარმოების ხასიათის, განწყობის, ტემპის განსაზღვრას (პ. ჩაიკოვსკის "თოვლის წვეთი"); ბავშვების მეხუთე სუფთა ინტონაციის მომზადება ზემოდან ქვევით, მკაფიო ფორმულირების განვითარება ("მწვანე მდელოზე"); სიმღერის ნაზი, მშვიდი ხასიათის გადმოცემის შესაძლებლობის კონსოლიდაცია (ე. ტილიჩეევას "გაზაფხული დადგა"); განავითაროს სიმღერის ინტონაციის სიწმინდე; სავარჯიშო გაზაფხულის ყვავილების შემადგენლობის შედგენაში; განავითარონ საცეკვაო მოძრაობების მუსიკასთან კოორდინაციის შესაძლებლობა (პ. ჩაიკოვსკის "ყვავილების ვალსი").

წინასწარი სამუშაო.

1. გაზაფხულის შესახებ ლექსების სწავლა, ანდაზების, გამონათქვამების, ამინდის ნიშნების გაცნობა.

2. პეიზაჟების დათვალიერება ბავშვებთან ერთად A. Savrasov, I. Levitan, N. Romadin.

გაკვეთილის მსვლელობა

ბავშვები შედიან დარბაზში, ესალმებიან.

პედაგოგი... გამოიცანი რიდლი:

მზე თბება

თოვლი დნება,

ჩიტები ჩამოდიან.

როდის ხდება ეს? (Გაზაფხულზე)

პედაგოგი(კითხვებს უსვამს ბავშვებს). გაზაფხულის რა ნიშნები მაინც იცით? დაასახელეთ გაზაფხულის თვეები. რომელი თვე იწყება გაზაფხული? (ბავშვების პასუხები)

პედაგოგი... გაიხსენეთ ანდაზები და გამონათქვამები გაზაფხულის შესახებ.

ბავშვები

წყალი მოედინება მთიდან, რომელიც წყაროს მიჰყავს.

აპრილი წყლით, მაისი ბალახით.

ერთი მერცხალი არ აკეთებს გაზაფხულს.

გაზაფხული მოწითალოა საქმით, ხოლო შემოდგომა ღვეზელებით

გაზაფხული წითელია ყვავილებით, შემოდგომა კი ფრიალებს.

რასაც გაზაფხულზე თესავ, შემოდგომაზე აიღებ.

პედაგოგი ბავშვებთან ერთად იკვლევს ი. ლევიტანის ნახატების "მარშის", ნ. რომადინის "მარშის", ა. სავრასოვის "მწვერვალების ჩამოსვლის", "გაზაფხული." დიდი წყალი "ი. ლევიტანი.

პედაგოგი(უსვამს კითხვებს ბავშვებს). წლის რომელი დროა ნაჩვენები სურათებზე? რა შთაბეჭდილებას ახდენს თქვენზე ეს ნახატები?

ბავშვები... ისინი იწვევენ სიხარულის, მხიარულ განწყობას.

პედაგოგი... საიდან იცოდით, რომ გაზაფხული იყო? (ბავშვების პასუხები)

ბავშვები ყურადღებით იკვლევენ პირველ სურათს და უსმენენ მასწავლებლის მოთხრობას.

პედაგოგი.

ფხვიერი თოვლი მარტში ბნელდება.

ყინულის ფლოტები დნება ფანჯარაზე.

Bunny ეშვება მაგიდასთან

და რუკაზე კედელზე.

ამ ნახატს ეწოდება "მარტი", დახატულია მისი მხატვრის I. I. ლევიტანის მიერ. მარტი გაზაფხულის ყველა თვის ყველაზე ცივია. ამიტომ, მხატვარმა თავისი სურათი ცივ ფერებში დახატა. ცა კაშკაშა ცისფერია, მაგრამ ადგილზე კვლავ თოვლია, ის არის ლურჯი ნაცრისფერი. გზაზე თოვლი უკვე გადნება, დედამიწა ჩანს. სახლს ანათებს მარტის ნათელი მზე. ფიჭვების მუქი მწვანე ფონზე მხატვარმა გამოყო ასპენების ოქროს ჩემოდნები. იგრძნობა გაზაფხულის მოახლოება, ბუნებამ გაიღვიძა.

მასწავლებელი მოუწოდებს ბავშვებს განიხილონ შემდეგი სურათი (ნ. რომადინის "მარტი") და მოუყვეს ამის შესახებ. მასწავლებელი აჯამებს ბავშვების ამბებს.

პედაგოგი... ამ სურათზე მხატვარმა ასახა გაზაფხულის ლანდშაფტი, თოვლი ირგვლივ დნება და თოვლის ბუჩქებს შორის წყლის ტბები იქმნება. ხეები ისევ შიშველია. მხატვარი მუქ ფერებს იყენებს გაცილებით ცივი, მოღრუბლული გაზაფხულის დღის უფრო ნათლად გამოსახატად.

შემდეგ მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს, რომ დაათვალიერონ ა. სავრასოვის ნახატი "ნიჩბები ჩამოვიდნენ".

ბავშვები პასუხობენ კითხვებს:

რა ჰქვია ამ სურათს?

Ვინ დაწერა ეს?

რა არის მასზე?

გვითხარით, რა ისწავლეთ გაზაფხულის შესახებ სურათიდან.

მასწავლებელი ავსებს ბავშვების მოთხრობებს. პედაგოგი ხატავს ბავშვების ყურადღება ი. ლევიტანის ნახატისადმი „გაზაფხული. დიდი წყალი ”, საუბრობს ამაზე.

პედაგოგი... ამ სურათზე მხატვარმა ასახა წყალდიდობა გაზაფხულზე. ცა ნაცრისფერია. ხეები შუქისკენ მიდიან. თოვლი ყველგან დნებოდა, წყალმა დატბორა არყის კორომი, სახლები. ნაპირი კაშკაშა მზეს ანათებს. ლევიტანმა თავის ნახატში გადმოტანა რუსული გაზაფხულის გამოსახულება. მიწა ჯერ კიდევ შიშველი და ნესტიანია, მაგრამ ყველაფერი უკვე მზად არის გამოღვიძებისთვის. ამასობაში, ფართო წყალდიდობას ნაზი და მხიარული მზე ანათებს.

მასწავლებელი კითხულობს ი. ტოკმაკოვას ლექსს "გაზაფხული".

ჩვენთან გაზაფხული მოდის

სწრაფი ნაბიჯებით

და დრიფტები დნება

მის ფეხქვეშ.

შავი გალღობილი პატჩები

ველებში ჩანს.

მართალია, ძალიან თბილი

ფეხები გაზაფხულზე.

რუსი და თანამედროვე პოეტების რომელი ლექსები შეესაბამება ამ პეიზაჟების განწყობას?

ბავშვები კითხულობენ ა. პლეშჩეევის ლექსებს "გაზაფხული", ფ. ტიუტჩევის "ზამთარი უმიზეზოდ არ არის" და სხვა.

მუსიკალური ხელმძღვანელი კითხულობს ი. კოლასის ლექსს "Snowdrop":

ბაღში, სადაც ხალხში ხალხური არყები იყო,

Snowdrop ჩანდა ლურჯი peephole.

თავდაპირველად მე ცოტა მწვანე,

შემდეგ მთელი პატარა ძალებით მივადექი ხელი

და მშვიდად იკითხა: ”ვხედავ, ამინდი მშვიდი და სუფთაა,

მითხარი, მართალია, რომ ეს გაზაფხულია? "

მუსიკალური ხელმძღვანელი... Snowdrop პირველი საგაზაფხულო ყვავილია, რომელიც მზისკენ მიდის თოვლის ქვემოდან.

მოუწოდებს ბავშვებს, მოუსმინონ პ. ჩაიკოვსკის სპექტაკლს "Snowdrop". აჩვენებს კომპოზიტორის პორტრეტს. ჩანაწერში ჟღერს სპექტაკლის "Snowdrop" ფრაგმენტი.

მუსიკალური ხელმძღვანელი... როგორია ნაჭრის ბუნება, ტემპი? რა განწყობას შეიცავს ეს სპექტაკლი?

ბავშვების პასუხების შემდეგ, მათ აჩვენებს სურათს "თოვლის წვეთები", ეპატიჟება პ.ჩაიკოვსკის პიესის მოსმენით.

მუსიკალური ხელმძღვანელი... გამოიცანით მუსიკალური გამოცანა.

ასრულებს რუსულ ხალხურ სიმღერას "მწვანე მდელოზე" მილზე. ბავშვები აღიარებენ და ასახელებენ სიმღერას რიტმული წესით.

პირველად სიმღერა შესრულებულია მთელი ჯგუფის მიერ E major- ის გასაღებით, ბუნებრივი, მსუბუქი ხმით (მუსიკალური ხელმძღვანელი) ახსენებს სიმღერის ინსტალაციას, დესანტს: ზურგი სწორია, ფეხები ერთად, ხელები უფრო ახლოს არის სხეულთან).

მასწავლებელი ბავშვების ყურადღებას ამახვილებს მეხუთეზე ზუსტად გალობაზე ("მათ-ვოჰ"). მოუწოდებს ბავშვებს აჩვენონ მელოდიის ნახტომი მუსიკალურ კიბეზე და დირიჟორის ჟესტი.

ბიჭები მღერიან სიმღერას F მაიორზე რიგების გასწვრივ: პირველი რიგი მღერის "voh", მეორე რიგი - დანარჩენი ტექსტი.

მუსიკალური დირექტორის თხოვნით, ბავშვები მღერიან სიმღერას G მაჟორიტარებში რიგების გასწვრივ, მკაფიოდ და მკაფიოდ წარმოთქვამენ სიტყვებს.

მუსიკალური დირექტორი ასრულებს ფორტეპიანოზე ე. ტილიჩეევას სიმღერას "დადგა გაზაფხული". ეკითხება ბავშვებს, რა ჰქვია სიმღერას. სთხოვს წმინდა მომღერალ ბავშვს, შეახსენოს მას როგორ უნდა იმღეროს ეს სიმღერა. ის ამბობს, რომ სიმღერის დაწყებისთანავე უნდა დაიწყოთ, ნუ დაივიწყებთ სუნთქვას ფრაზებს შორის.

ბავშვები მღერიან ე. ტილიჩეევას სიმღერას "გაზაფხული დადგა". მუსიკალური დირექტორი ყურადღებას ამახვილებს სიტყვების წარმოთქმაზე, აჩვენებს თუ როგორ უნდა შესრულდეს დიქტორული სავარჯიშო: მეორე ლექსის სიტყვებს მხოლოდ ტუჩებით წარმოთქვამს. ბავშვები ფეხზე მდგარ მდგომარეობაში კითხულობენ დიქტორულ ვარჯიშს და მღერიან სიმღერას.

მუსიკალური დირექტორი ბავშვებს სთხოვს მოლბერტებზე წასვლას.

პედაგოგი.გაზაფხულის დადგომასთან ერთად, პირველი გაზაფხულის ყვავილები ყვავის. რა გაზაფხულის ყვავილები იცით?

გააკეთეთ საგაზაფხულო ყვავილების თაიგული ფლანზე.

ბავშვები ქმნიან ტიტების, თოვლის წვეთების შემადგენლობას, ქმნიან მათ ინდივიდუალური ელემენტებისგან (ფურცლების, ფოთლების, ღეროების გამოსახულებები). სამუშაოს დასასრულს, ბავშვები სხედან.

მუსიკალური ხელმძღვანელი.ბიჭებო, კარგად გააკეთეთ, გააკეთეთ ლამაზი საგაზაფხულო თაიგულები. მე გთავაზობთ მოუსმინოთ პ. ჩაიკოვსკის "ყვავილების ვალსს". თქვენ შეგიძლიათ იცეკვოთ ყვავილების ვალსზე.

ყველა ყვავილი დელიკატური, მყიფეა, თქვენ, მათი წარდგენისას, უნდა გადმოგცეთ ეს თვისებები თქვენს საცეკვაო მოძრაობებში.

ბავშვები იმპროვიზაციას უკეთებენ ცეკვაში, მუსიკალურ რიტმულ მოძრაობებში, ცდილობენ აჩვენონ მუსიკის ხასიათი, ვალსის რიტმი, სამჯერ დარტყმა, სიგლუვეს, სიმსუბუქეს, სინაზეს.

მუსიკალური დირექტორი შეაჯამებს გაკვეთილს.

მუსიკალური ხელმძღვანელი.თქვენ დღეს ყვავილების მშვენიერი სამყარო მოინახულეთ და კიდევ უფრო კეთილი გახდით. რა მოგეწონა ყველაზე მეტად ჩვენს გაკვეთილზე?

ბავშვებთან გამოსამშვიდობებლად. ბავშვები დარბაზს ტოვებენ.







გაზაფხულის ცხოველები ჯერ კიდევ თოვლია ადგილზე, და მაჩვი, ზღარბი და დათვი უკვე გაიღვიძეს ზამთრის ხანგრძლივი ძილისგან. ისინი ბურუსიდან ან ბუნაგიდან გამოვიდნენ და უფრო მშრალი ადგილების მოსაძებნად წავიდნენ. საიდან იცოდნენ, რომ გაზაფხული დადგა? ბოლოს და ბოლოს, ტყეში ტელევიზორი და რადიო არ არის? საიდან იცოდნენ, რომ დროა მათთვის გაეღვიძებინათ და რაც შეიძლება მალე გამოხვიდეთ ხვრელებიდან? თურმე გაზაფხულზე თოვლი დნებოდა, გამდნარი თოვლის წყალი მათ ხვრელებსა და ღვრებში იღვრებოდა. მაშინაც კი, თუ გინდა დაძინება, სველ ხვრელში ვერ იწექი. ამიტომ მათ თავიანთი ხვრელებიდან და ხვრელებიდან გამოსვლა მოუწიათ და საკუთარი თავისთვის უფრო მშრალი ადგილები ეძებეს.


ჩიტები გაზაფხულზე პირველი მწერები ჩნდებიან და მათ შორის არიან მძინარე ბუზებიც, რომლებიც ნელ-ნელა მცოცავენ და მზეს ეფიცხებიან. დროა გადამფრენი ფრინველების დაბრუნების დრო: მათ აქვთ მწერების საკვები და გასული წლის თესლი, რომელთა პოვნა თოვლისგან გათავისუფლებულ ნიადაგზე მარტივია. მარტის დასაწყისში rooks და starlings ჩამოდიან ვიდრე სხვები, შემდეგ მოჰყვება larks, lapwings, cuckoos, მერცხლები, swift. გაზაფხულზე, ამინდი ხშირად იცვლება. ზოგჯერ თოვს და ფრინველები საკუთარ თავს საჭმელს ვერ პოულობენ. შარშანდელი თესლი დაბრუნდა თოვლის ქვეშ და მწერები იმალებიან. ამ დროს ბევრი ფრინველი იღუპება შიმშილისგან, ამიტომ გაზაფხულზე ცივ ამინდში მათ უნდა მიირთვან. გაზაფხულზე ფრინველები ბუდეს აშენებენ, რომლებიც ემსახურება მათ კვერცხის ინკუბაციისა და წიწილების გამოსაკვებად. გუგული ბუდეს არ აშენებს, არამედ კვერცხს დებს სხვა ფრინველის ბუდეში. წიწილებს საკვები სჭირდებათ და ფრინველები მიიღებენ მას, რის შედეგადაც განადგურებულია ადამიანისთვის მავნე მწერების უზარმაზარი რაოდენობა. ფრთხილად იყავით ფრინველის ბუდეების მიმართ. ნუ მიუახლოვდებით მათ და, მით უმეტეს, ნუ აიყვანთ წიწილებს. ჩიტებს ეშინიათ ადამიანის სუნის და ბრუნდებიან ბუდეში. წიწილები მშობლების დახმარების გარეშე იღუპებიან.


ზაფხული მოდის. გაზაფხულის ბოლოს, მაისის თვეში, ჩიტის, იასამნისფერი, ვაშლის, გარგარის და სხვა ხილის ხეების ყვავილობის დროა. ხეობის წითელი სამყურა და შროშანები ყვავილობენ მდელოებზე. ფრინველების უმეტესობამ მაისში უკვე აიღო მტევანი და იჩეკება წიწილები, ბულბულები კი ახლახანს ჩამოვიდნენ შორეული ქვეყნებიდან. ისინი ჩამოდიან ფრინველის ალუბლის აყვავებამდე, აწყობენ ბუდეებს ადგილზე, ბალახის მკვრივ ტყეებში. ბულბულები იკვებებიან ჭიებით, ობობებით, მწერებით, კენკრით. გაზაფხულზე თევზი ქვირითობს. ის ჯიუტად გადალახავს დინებას, ცურავს მდინარეების ზემო წელში, გადის წყლით დატბორილ მდელოებზე. აქ უფრო უსაფრთხოა ფრაისთვის და ბევრი საკვებისთვის. თევზი მაქსიმალურად ქვირითებს მდინარის ზემო წელთან, მის წყაროებთან, ისე, რომ დინებამ სუსტი ნაყოფი არ გაიტანოს ზღვაში. გაზაფხულის კიდევ ერთი ნიშანი არის გაზაფხულის წვიმები. ხალხი ამბობს: თუ მაისში წვიმს, მაშინ მინდორში იქნება ჭვავი.


გაზაფხულზე ხალხის მუშაობა როგორც კი მინდვრებიდან თოვლი დნება, მათზე იწყება საგაზაფხულო სამუშაოები. აუცილებელია მოკლე დროში გქონდეთ დრო, სანამ ნიადაგი გაშრება, დათესეთ მარცვლეულის და ბოსტნეულის მცენარეების თესლი, მცენარეული კარტოფილი. გაზაფხულის ბოლოს, მაისის თბილ დღეებში დარგეს კიტრის, პომიდვრის, კომბოსტოს ნერგები. ბაღებში ხეებსა და ბუჩქებს ასხურებენ შხამიანი ნივთიერებებით, რომლებიც კლავენ მავნებლებს. ისევე, როგორც შემოდგომაზე, ხეხილიანი ხეების ქვედა ნაწილი გათეთრებულია ცაცხვით. გაზაფხულზე, ბაღებში ხეხილი და ბუჩქები დარგეს. ქალაქების, ქალაქებისა და სოფლების ქუჩებში ხეებს ჭრიან და დარგეს ახალი მცენარეები. დეკორატიული ყვავილები დარგეს პარკებსა და სკვერებში.


რექვიემი ყინულის (ტატიანა გუსაროვა) გაზაფხული დადგა. ნაკადები გადის. ისინი წუწუნებენ, იცინიან, მხიარულობენ ... და აიკიკლებმა სახურავიდან ჩამოკიდეს მკვეთრი ცხვირი. მაგრამ აქ ისინი ჩამოიხრჩო და ძალიან იტანჯებიან, შრომობენ. მათ ცხვირი აქვთ მხოლოდ საღამოს და ღამით. შუადღისას, ისევ ცხვირი უჭირთ. ერწყმის ქუჩის ხმაურს, არა მხოლოდ წვეთ წყალს - ყინულის სიცოცხლე მიდის. (ფ. ტიუტჩევი) ზამთარი გაბრაზებულია მიზეზით. დრო გავიდა - გაზაფხული აკაკუნებს ფანჯარაზე და ეზოდან გადის. და ყველაფერი აურზაური დაიწყო, ყველაფერი ზამთარს გამოდევს. და ცისფერყანწელებმა უკვე აიღეს ზარი. ზამთარი ისევ დატვირთულია და გაზაფხულზე ბობოქრობს. ის თვალებში იცინის და მხოლოდ მეტ ხმაურს გამოსცემს! ბოროტი ჯადოქარი განრისხდა და თოვლი შეიპყრო, გაუშვი, გაიქცა, მშვენიერ ბავშვს ... გაზაფხული და მწუხარება არ კმარა, თოვლში გარეცხილი. და მხოლოდ გაწითლდა მტრის წინააღმდეგ.


"გაზაფხული" (ი. ტოკმაკოვა) გაზაფხული სწრაფი ნაბიჯებით მიემართება ჩვენკენ და თოვლის ბალიები დნება მის ფეხქვეშ. მინდვრებში ჩანს შავი გალღობილი პატჩები. გაზაფხულზე ჩანს ძალიან თბილი ფეხები. "მარტი" (გ. ლაგზდინი) დღეს ადრე ავდექით. დღეს ძილის დრო აღარ გვაქვს! ისინი ამბობენ, რომ ვარსკვლავები დაბრუნდნენ! ისინი ამბობენ, რომ გაზაფხული დადგა! და გარეთ ცივა. თოვლი მწვავედ დაფრინავს და ღრუბლები თეთრ ბეწვებში მცოცავენ. გაზაფხულს ველოდებით. დიდი ხნის წინ, და სადმე ხეტიალობთ! მზიანი ზაფხული არ მოვა შენს გარეშე!


გამოცანები გაზაფხულის შესახებ კარგი დღეები არც ისე იშვიათია, ტოტები მზეზე თბება. და, როგორც პატარა წერტილები, ტოტებზე ისინი შეშუპდნენ ... (კვირტი) თბილ დღეს, ყინულის ქვემოდან დნება წყალი. ყველა ჩიტი ხმაურობს. ეს ბოროტი ... (ნაკადი) პატარა ყვავილი გაიზარდა ტყის დათბობაზე. ბელენკი იმალება მკვდარ ტყეში ... (ფიფქია) თოვლივით თეთრი მთა ეზოში ზამთარში იდგა. სადაც ის იყო, ახლა წყალდიდობა გახდა წყალი ... (snowdrift)


ბიჭებო, ცაზე ბამბის ბამბაა ჩამოკიდებული. ისინი შორიდან მოგცურავენ ცისფერ ცაზე ... (ღრუბლები) როგორი წვრილი ნემსები მწვანედ მწვერვალზე? ძლივს გაიზარდა, მზისკენ იჭიმება ... (ბალახი) ყვითელი, ფუმფულა სურნელოვანი ბურთულები. ისინი ყინვისგან შეიფარებიან თავიანთ ტოტებში ... (მიმოზა) მათ კალათები ჩამოკიდეს არყებზე და ასპენებზე. თითოეული კალათი სახლია და მას უწოდებენ ... (ბუდე) მოდით გავაკეთოთ სახლი ჩიტებისთვის მრგვალი პატარა ფანჯრით. აქ starling იჯდა თხილის, ჩვენ ვაშენებთ მას ... (birdhouse)


ანდაზები, გამონათქვამები გაზაფხულის შესახებ გაზაფხულის ყინული სქელი, მაგრამ მარტივია; შემოდგომა თხელი, მაგრამ გამძლეა. გრძელი შუადღისას გაზაფხული წითელია. გაზაფხული წითელია, ზაფხული კი უბედური. გაზაფხული გულუხვია სითბოთი, მაგრამ ძუნწი გარკვეული დროით. გაზაფხულზე და შემოდგომაზე ტრიალებთ მწვერვალზე. გაზაფხული წითელია, ყველაფერი კარგად წავიდა. გაზაფხული ლაპარაკობს - დამპალი! ზაფხული კი ტკბილია, თუნდაც ის იყო! გაზაფხული წითელია ყვავილებით, შემოდგომა კი ფრიალებს. გაზაფხულზე, წყლის ვედრო კოვზი ჭუჭყიანია; შემოდგომაზე, კოვზი წყალი არის ჭუჭყიანი ვედრო. გაზაფხულზე წვიმა იზრდება, შემოდგომაზე კი სველდება. გაზაფხულის დღე რა მოსიყვარულე სიტყვაა. გაზაფხულზე ერთი დღე გამოგრჩებათ, ასე რომ წელიწადში აღარ დაბრუნდებით. გაზაფხულზე წვიმა იზრდება, შემოდგომაზე კი სველდება. გაზაფხული წითელი და მშიერია; შემოდგომა წვიმიანია და კარგად იკვებება.


გაკვეთილის მიზნები.გააერთიანეთ ბავშვების ცოდნა ადრეული და გვიანი გაზაფხულის შესახებ. P გაეცნოს ხელოვნების ნიმუშებს, რომლებიც ასახავს გაზაფხულს, იმის გასარკვევად, თუ ექსპრესიულობის რა საშუალებებს გადმოსცემენ კომპოზიტორები, მხატვრები, პოეტები წლის ამ დროს. წარმოდგენა მუსიკის, ხელოვნების, პოეზიის მრავალფეროვანი საგაზაფხულო სურათების შესახებ. ცოდნის კონსოლიდაცია პ. ჩაიკოვსკის ციკლიდან "სეზონები" ნაწარმოებების "მარტი" და "აპრილი" შესახებ. განვითარდეს წარმოსახვითი მეტყველება, მუსიკალური უნარი, ემოციური სფერო. მუსიკალური, მხატვრული და ესთეტიკური გემოვნების განვითარება, მუსიკის, სახვითი ხელოვნების, პოეზიისადმი ინტერესი და სიყვარული.

მასალა და მოწყობილობა.ს. რახმანინოვის მუსიკა ჩანაწერში (რომანი "გაზაფხულის წყლები" ფ. ტიუტჩევის ლექსებზე). პ. ჩაიკოვსკის მუსიკა ჩაწერაში ("მარტი", "აპრილი" საფორტეპიანო ციკლიდან "სეზონები"). მულტიმედიის ინსტალაცია. პრეზენტაცია გაკვეთილის თემაზე.

გაკვეთილის მსვლელობა

ბავშვები, მასწავლებელთან ერთად, შედიან დარბაზში ს.რახმანინოვის სიმღერის "გაზაფხულის წყლები" ხმაზე, მათ მიესალმება მუსიკალური დირექტორი, შემდეგ - მ.

სლაიდები ნომერი 2-4

მ. გვ.ბიჭებო, უბრალოდ შესრულდა სერგეი რახმანინოვის რომანი "გაზაფხულის წყლები" ფიოდორ ტიუტჩევის ლექსებთან. ( კითხულობს ლექსის ფრაგმენტს.)

თოვლი ისევ მინდვრებში თეთრია
და გაზაფხულზე წყლები უკვე ტრიალებს -

ისინი დარბიან და იღვიძებენ ძილიან ნაპირებს,

ისინი დარბიან და ბრწყინავენ და ამბობენ ...

ისინი ყველა მთავარს ეუბნებიან:

”მოდის გაზაფხული, მოდის გაზაფხული!

ჩვენ ვართ ახალგაზრდა გაზაფხულის მაცნეები,

მან გაგვიგზავნა! "...

რამდენად ზუსტად გადმოსცა კომპოზიტორმა პოეტური ტექსტის შინაარსი, ბუნების საგაზაფხულო მდგომარეობა!

სლაიდი ნომერი 5

ბიჭებო, მოგწონთ გაზაფხული? ( ბავშვების პასუხები.) რა მოგწონთ წლის ამ პერიოდში? (კაშკაშა მზე, სითბო, ბუნების გამოღვიძება: ხეებზე ფოთლები ყვავის, პირველი ყვავილები ყვავის.)

პედაგოგი.იცოდით, რომ გაზაფხული ადრეა და გვიან? ( ბავშვების პასუხები.)

სლაიდები ნომერი 6, 7

მასწავლებელი ატარებს ბავშვებთან მოკლე საუბარს "ადრეული და გვიანი გაზაფხულის ნიშნები".

მ. გვ.ბიჭებო, სიმღერა "Spring Waters" შემთხვევით არ შესრულებულა. დღეს მინდა გესაუბროთ იმაზე, თუ როგორ გადმოსცემენ გაზაფხულს კომპოზიტორები, მხატვრები და პოეტები და მასთან დაკავშირებული განცდები თავიანთ ნამუშევრებში.

ახლა ჩვენ მოვისმენთ თქვენს მიერ ნაცნობ მუსიკას. ( ჩანაწერში ჟღერს პ. ჩაიკოვსკის სპექტაკლი "მარტი" ციკლიდან "სეზონები".) გაიხსენეთ ვინ დაწერა ეს მუსიკა. (პიტერ ილიჩ ჩაიკოვსკი.)

სლაიდები ნომერი 9, 10

მართალია, მუსიკის ავტორია პიოტრ ილიჩ ჩაიკოვსკი - დიდი რუსი კომპოზიტორი. რა ჰქვია ნაწარმოებს? ( ბავშვების პასუხები.) მართალია, მუსიკას ჰქვია "მარტი. ლარკის სიმღერა ”- ეს არის ჩაიკოვსკის ცნობილი საფორტეპიანო ალბომიდან” The Four Seasons ”. რა არის განსაკუთრებული ამ ალბომში? ( ბავშვების პასუხები.)

სლაიდი ნომერი 11

მოდით ვისაუბროთ ნაწარმოებზე "მარტი". რა მუსიკაა მასში? (მუსიკა მშვიდია, გესმის სახნავ მიწაზე ტრიალებს ლარნაკის სიმღერა.) მართალია, კომპოზიტორი ასახავს მხიარულ ფრინველის ტრიალებს, ხატავს რუსეთის გაზაფხულის პეიზაჟის სურათს. როგორი გაზაფხულია? (Ადრე.)

ლარნაკის გამოსახულება გამოიყენება არა მხოლოდ მუსიკაში, არამედ პოეზიაშიც.

სლაიდი ნომერი 12

მოუსმინეთ ვასილი ჟუკოვსკის ლექსს "Lark".

ბავშვი

მუქი ტყე მზეზე წითელი გახდა,
ხეობაში ორთქლი ხდება თეთრი თხელი,
და მღეროდა ადრეული სიმღერა
ლარნაკი ზურმუხტისფერში რეკავს.

როგორ შეგიძლიათ ახსნათ ლექსის ფრაზა: ”მზეზე ბნელი ტყე გაწითლდა ...”? რატომ არის ტყე ბნელი? (ამიტომაც იყო ღამე. მზე გამოვიდა, გაანათა ტყე და იგი გარდაიქმნა.) სიტყვა "zardel" ნიშნავს "წითელ ელფერს შეიძინა". სწორად თქვი: მზე ანათებს ტყეს. სად იმღერა ლარკმა თავისი ადრეული სიმღერა? (ლაჟვარდოვან ენაზე.) როგორ ფიქრობთ, რას ნიშნავს ეს სიტყვა? (აქ არის ლაჟვარდოვანი ფერი, ის ლურჯად გამოიყურება). და რა შეიძლება იყოს ბუნებაში ლურჯი ბუნება? (ცა. ლარკი მღერის ზემოდან.) კარგად გაკეთდეს! და რაზე მღერის ლარნაკი? (დადგა გაზაფხული.)

სლაიდი ნომერი 13

როგორი ჩიტია ეს, ასეთი ლარნაკი? (მცირე ზომის მინდვრის ჩიტი. ლამაზად მღერის.) მართალია! და lark ასევე განასახიერებს გაზაფხულის მოსვლას, ზამთრის შემდეგ ბუნების გამოღვიძებას. ადრე გაზაფხულზე ჩიტები სამხრეთიდან ბრუნდებიან და ლარნაკები პირველი ჩამოდიან. ჩვენს წინაპრებს ჰქონდათ დღესასწაული, რომელიც მარტის დასაწყისში აღინიშნებოდა და ფრინველის ჩამოსვლას უკავშირდებოდა. ამ დღეს ჭვავის ცომიდან აცხობდნენ ლარნაკებს და ურიგებდნენ ბავშვებს. ისინი ქუჩაში გაიქცნენ და ყვიროდნენ: "ლარნაკები, ფრენა, ცივი ზამთრის წართმევა, თბილი გაზაფხულის მოტანა: ზამთარი დავიღალე, მთელი პური შევჭამეთ!"

მ. გვ.ახლა გადავხედოთ ნახატებს, რომელშიც მხატვრებმა გაზაფხული გამოსახეს.

სლაიდები ნომერი 14-16

ნაჩვენებია სლაიდები კ.იუონის ნახატებით "მარტის მზე", ი. ლევიტანის "მარტი", ა. სავრასოვის "მწვერვალები ჩამოვიდნენ".

მ. გვ.რა სახის გაზაფხულია გამოსახული ამ სურათებზე? (ადრეული.) რა მიუთითებს ამაზე? (ადგილზე ჯერ კიდევ თოვლია, მაგრამ ის უკვე ფხვიერია, ზოგან ის იწყებს დნობას. თითქმის ყველა ნახატზე მზე კაშკაშაა, ცა ცისფერია. კლდეები ჩამოვიდა) მიუხედავად იმისა, რომ მხატვრები არ აჩვენებენ მზეს, ჩვენ ვხედავთ, რომ მისი ნაზი საგაზაფხულო სხივები ანათებს სახლების სახურავებს, ხეების მწვერვალებს ... თოვლი, როგორც ჩანს, ცის ცისფერს ასახავს, ​​ჩრდილები აშკარად ჩანს - ისინი ყველაშია ნახატები. რა ფერები გამოიყენეს მხატვრებმა თავიანთ ნახატებში? (თბილი ფერები, ყვითლები, მწვანეთა, მაგრამ ასევე ცივი ფერები.)

სლაიდი ნომერი 16

ამ სურათს ჰქვია "მწვერვალები ჩამოვიდნენ". როდის მოდის სამხრეთიდან როკი? (მარტის დასაწყისში) სწორია. პირველი, რისი გაკეთებაც rooks- ს იწყება გაზაფხულზე არის ... (ხეებზე ბუდეების აშენება.)

(შეგიძლიათ თითოეულ ბავშვზე ცალკე ისაუბროთ თითოეულ ნახატზე.)

სლაიდი ნომერი 17

ბიჭებო, რა ჰქვიან მხატვრებს, რომლებიც თავიანთ ნახატებში ბუნებას ასახავენ? (ამ მხატვრებს ლანდშაფტის მხატვრებს უწოდებენ, ხოლო მათ ნახატებს პეიზაჟებს). მართალია, კარგად გაკეთდეს!

ისააკ ლევიტანი, ალექსეი სავრასოვი, კონსტანტინე იუონი ცნობილი რუსი ლანდშაფტის მხატვრები არიან, ჩვენ ახლახან შევისწავლეთ მათი ნახატები.

მოუსმინეთ რუსი პოეტის ფიოდორ ტიუტჩევის ლექსს. ყურადღებით მისმინე - ამ ლექსზე მოგვიანებით ვისაუბრებთ.

ბავშვები(თავის მხრივ).

ზამთარი უსაფუძვლოდ არ ბრაზობს
მისი დრო გავიდა -

გაზაფხული აკაკუნებს ფანჯარაზე
და გამოჰყავს ისინი ეზოდან.

და ყველაფერი აურზაურში იყო
ყველაფერი ზამთარს უბიძგებს,
და ლარნაკები ცაში
უკვე ზარი გაისმა.

ზამთარი ისევ დატვირთულია
და წუწუნებს გაზაფხულზე.
თვალებში იცინის
და ეს მხოლოდ უფრო მეტ ხმაურს გამოსცემს ...

ბოროტი ჯადოქარი განრისხდა
თოვლის აღება,
მან გაუშვა, გაიქცა
მშვენიერ ბავშვს ...

გაზაფხული და მწუხარება არ არის საკმარისი:
თოვლში გარეცხილი
და მხოლოდ გახდა blush
მტრის საწინააღმდეგოდ.

რა სურათები გვევლინება ამ ლექსში? (ზამთარი და გაზაფხული. ლაქარზეც ლაპარაკობს.) და რა არის აქ ზამთარი? (გაბრაზებული.) რატომ არის ის გაბრაზებული? (რადგან მისმა დრომ გავიდა. პოეტი ზამთარს ჯადოქარს უწოდებს, რომელმაც გაზაფხულზე თოვლი ესროლა.) მაგრამ რამდენად სათუთად უწოდებს პოეტი გაზაფხულს: "მშვენიერი ბავშვი"! მაგრამ ეს არ არის მშვიდი და მორჩილი არსება: გაზაფხული ებრძვის ზამთარს, აძევებს მას, ხმაურობს, ეცინება ზამთარს. ტყუილად არ ამბობს ხალხი: გაზაფხული დადგა - ის წავიდა ყველაფერზე.

პედაგოგი.ხალხი ასევე ამბობს: ზამთარი აშინებს გაზაფხულს, მაგრამ ის თვითონ დნება. ბიჭებო, გიწვევთ გახსოვდეთ სხვა ანდაზები და გამონათქვამები გაზაფხულის შესახებ!

ანდაზები და გამონათქვამები და გაზაფხული

Spring ადრე გაზაფხული დიდი წყალდიდობაა.

☼ მარტში, ყინვა ცხვირზე.

March მარტში იზომება დღე და ღამე, ტოლია.

☼ გაზაფხული და შემოდგომა - დღეში რვა ამინდია.

☼ გაზაფხული ხსნის გასაღებებს და წყალს.

☼ საგაზაფხულო ყინული სქელია, მაგრამ მარტივი; შემოდგომა თხელი, მაგრამ გამძლეა.

Arly ადრეული მერცხლები - ბედნიერი წლისთვის.

Ook მწვერვალი მთაზე - წყარო ეზოში.

☼ მარტი წყლით, აპრილი ბალახით და მაისი ყვავილებით.

☼ მზე აპრილის სლაიდზე ზაფხულში გადადის.

☼ დედა გაზაფხული ყველასთვის წითელია.

მ. გვ.მრავალი მშვენიერი სიმღერა დაიწერა გაზაფხულის შესახებ. გავიხსენოთ ერთი მათგანი!

მზე ტრიალებს ცაში

მზე ყველა გუბეშია

და გაზაფხულის ზარის ხმა

ეს გაისმა ყველა მხრიდან.

რა არის ეს სიმღერა? ("წვეთები".)

ბავშვები ასრულებენ სიმღერას "კაპელი", მუზები. და sl. ვ.შესტაკოვა // მუსიკალური ხელმძღვანელი. - 2015 - № 2. - გვ. 52. სიმღერას თან ახლავს სამკუთხედებისა და ზარების თამაში.

მ. გვ.როგორი განწყობა აქვს სიმღერას? (სიმღერა გაჟღენთილია მხიარული მხიარული განწყობით, მასზე ცეკვა გსურთ.) მართალია. ყველას გაახარებს გაზაფხულის დადგომა, მისი ზარის სიმღერა. შენც ძალიან კარგად იმღერე სიმღერა, მშვენივრად!

ახლა კი გთავაზობთ კიდევ მოუსმინოთ მუსიკალურ მუსიკას.

ჩანაწერში ჟღერს პ. ჩაიკოვსკის სპექტაკლი "აპრილი" ციკლიდან "სეზონები".

სლაიდი ნომერი 18

მ. გვ.რა ჰქვია მუსიკას? (მუსიკას "აპრილი" ჰქვია - ეს არის პიესა ილიჩ ჩაიკოვსკის ალბომიდან "ოთხი სეზონი", როგორც სპექტაკლი "მარტი") და რა გრძნობებს იწვევს თქვენში ეს მუსიკა? (მღელვარებისა და სიხარულის გრძნობები.) მართალია. ნაჭერი აგებულია ვალსის მსგავს რიტმზე, მისი ტემპი მოძრავია, მელოდია სულ ზევით მიქრის. ამ გამომსახველობითი საშუალებების წყალობით, კომპოზიტორმა მოახერხა მხიარული მღელვარების განცდა, რომელიც გაღვიძების საგაზაფხულო ბუნების გააზრებისას წარმოიქმნება.

სლაიდი ნომერი 19

სპექტაკლის მეორე სათაურია "Snowdrop". მუსიკა გამოირჩევა საოცარი მოწიწებით და სინაზით, ისევე როგორც ამ მოკრძალებული გაზაფხულის ყვავილი. ჩვენი ფანტაზია მზიანი დღისკენ გვიბიძგებს, პირველი გალღობილი წერთ ტყეში - აქ თოვლის ქვეშ იზრდება პირველი მორცხვი ყვავილი. ის ისეთი მყიფეა! მაგრამ მას არ ეშინია სიცივისა და თოვლის. მსუბუქი ნიავი წვრილ ღეროს სრიალებს და წვეთის ხმები უფრო და უფრო თავდაჯერებულად აცხადებენ გაზაფხულის ტრიუმფს.

http://jykfqy.ru/chelovek-i-foto/vesna-foto-vesna-2013-foto/attachment/765765-2

ბავშვი

გილოცავ აპრილს

ვიმღერე, სიმღერა დავიწყე, თამაში დავიწყე,

თოვლის წითელმა ხმაურმა გაიღვიძა

და იგი გალღობაზე ადგა.

ეს სუნი, სუნი ილუზია,

ძლივს ისმოდა თოვლის წვეთი იმეორებდა:

”მადლობა აპრილს, გმადლობთ

ჩემი გაღვიძებისთვის ”.

(ი. ბელიაკოვი)

სლაიდი ნომერი 20

მ. გვ.ვინ აჩვენებს გვიან გაზაფხულს სლაიდზე?

ბავშვები სლაიდის სურათებს ირჩევენ, რომლებიც გვიანი გაზაფხულია გამოსახული: „გაზაფხული. ლევიტანის დიდი წყალი ”და პ. პეტროვიჩევის” აყვავებული ალუბალი ”.

სლაიდები ნომერი 21, 22

საუბარია ნახატების შინაარსზე.

მ. გვ.აი, როგორ აღწერს პოეტი გვიან გაზაფხულს.

სლაიდი ნომერი 23

კვირტი აყვავდა, ტყე აიღო,
მთელი მდიდარი იყო ნათელი სხივებით.
მის სურნელოვანი ბალახის განაპირას
ხეობის ვერცხლის შროშანი მზეს გახედა,
და ისინი თვინიერად გაიხსნენ გაზაფხულის მოვლენიდან
საყვარელი მავიწყდება და არა ლურჯი თვალები.

(ს. დროჟჟინი)

ჟუკოვსკის ლექსში, რომელსაც ადრე ვუსმენდით, ტყე გაწითლდა, მაგრამ აი ის ... (მოოქროვილი.) რისგან? (მზის ნათელი შუქისგან.) გაზაფხული უკვე თავისთავად შემოვიდა, ბუნებამ გაიღვიძა ზამთრის ძილისგან, აყვავებული ...

საიდან ვიცოდით ამის შესახებ? (ბალახი გამოჩნდა, ხეობის შროშანები, მავიწყდება.)

და რას ადარებს პოეტი მავიწყდება-არა? (ცისფერი თვალებით)

შევაჯამოთ ჩვენი გაკვეთილი. გაიხსენეთ, რომელი უდიდესი კომპოზიტორი, მხატვარი და პოეტი ასახავდა გაზაფხულს ბგერებით, ფერებით, სიტყვებით. (ბავშვების პასუხები.) რა სახის ზამბარა გვხვდება მათ ნამუშევრებში? (ადრეული და გვიან.) რა სიტყვებით შეიძლება აღინიშნოს ადრე გაზაფხული?(სწრაფი, იმპულსური, წუწუნი, ნაჩქარევი, სევდიანი.) და გვიანი? (ნათელი, მხიარული, ტრიუმფალური, ყვავის.)

გაკვეთილის ბოლოს ბავშვებს მოუწოდებენ გაზაფხულის შესახებ ნაცნობი სიმღერის შესრულებას.

ლუდმილა მიხაილოვნა ივანისოვა,

მუსიკალური დირექტორი,

MBDOU "No 48 საბავშვო ბაღი", ბელგოროდი

მე ნახევარი დღე

1. OO Pozn. განვითარება / OO მეტყველების განვითარება / OO Social-com. განვითარება / შრომითი განათლება. მუშაობა ბუნების კუთხეში: დახურული მცენარეების გადანერგვა. დანიშნულების შესახებ: აჩვენეთ ბავშვებს როგორ დარგონ მცენარეებს გასროლების საშუალებით, ახსენით ინდივიდუალური მოქმედებების მიზანი, ასწავლეთ მათ შესაძლო შრომითი ოპერაციების შესრულება. მეტყველებაში მცენარეების სახელების გასააქტიურებლად, მათ სტრუქტურასთან დაკავშირებული ცნებები. წარმოადგინეთ იდეა შრომის როლის შესახებ ადამიანთა ცხოვრებაში. მოიზიდეთ ნიკიტა ს., კირილ ლ., კრისტინა ვ. 2. OO Pozn. განვითარება / OO სიტყვის განვითარება. დ / და "როდის ხდება ეს?", თემაზე "დღე". მიზნის შესახებ: ბავშვების კოსტა კ., მატვეი კ., ვიკი ბ., არტემ ბ. შესაძლებლობების კონსოლიდაცია, დროულად ნავიგაცია, დღის გარკვევა მეტყველებაში გააქტიურება და შესაბამისი ცნებების გარკვევა, ზმნების გამოყენების სწავლება აწმყოში, მომავალში და წარსულ დროში. 3. OO მეტყველების განვითარება / OO Pozn. განვითარება / უსაფრთხოება. ს. მარშაკის მოთხრობის "უცნობი გმირის ამბავი" კითხვა. О მიზანი: ბავშვებთან იმსჯელეთ ხანძრის შესაძლო მიზეზებზე, ასწავლეთ ნაწარმოების გმირების მოქმედებების გაგება და ახსნა, პირადი უსაფრთხოების წესების დაცვა, ქცევის ნორმები, რომლებიც უსაფრთხოა მათთვის და გარშემომყოფებისთვის. გამოიჩინეთ სიფრთხილე და გადაწყვეტილება პოტენციურად საშიშ სიტუაციებში. მოზიდული ბავშვები. 4. სათამაშო საქმიანობის განვითარება. წინასწარი სამუშაოები ს / რ თამაშზე "მაშველები", ი. ლევიტანის ნახატის გამოკვლევა "დაღვრა". გაზაფხული ”, ბ. ჟიტკოვის მოთხრობის” ყინულზე ”წაკითხული, საუბარი” უსაფრთხოება წყალსაცავებში ”. მიზნის შესახებ: გაეცნონ ბავშვებს ისეთი ფენომენი, როგორიცაა ყინულის დრიფტი, მდინარეების ადიდება, ასწავლიან ბუნებრივი მოვლენების სილამაზის და მათი დესტრუქციული ძალას. იმსჯელეთ რატომ მოხვდა მოთხრობის გმირი საშიშ სიტუაციაში, ჩამოაყალიბეთ ასეთი სიტუაციების თავიდან აცილების შესაძლებლობა. ბავშვთა ცოდნის განახლება და შევსება წყლის ობიექტებთან ქცევის წესების შესახებ. მოზიდული ბავშვები. 5. OO Pozn. განვითარება / OO Hood. - ესტ. განვითარება / მუსიკა. ა. ვივალდის მუსიკალური ციკლის "სეზონები", "გაზაფხული" ნაწყვეტების მოსმენა. მიზანი: გააგრძელონ ბავშვები კლასიკური მუსიკის ნამუშევრების, კამერული ორკესტრის ჟღერადობის შესახებ. მუზების ტემბრის მიხედვით გარჩევის უნარის გასაუმჯობესებლად. ინსტრუმენტები: ვიოლინო, ჩელო, ფლეიტა, ფაგოტი, ჰობოი. გააფართოვეთ ვასილისა ბ., ვოვა კ., სეროჟა ლ., ნასტია ო. ბავშვების აზრები მუსიკის ვიზუალური თვისებების შესახებ, გაამდიდრეთ მათი მუსიკალური შთაბეჭდილებები. აღძრავს პოზიტიურ ემოციებს ბავშვებში ლამაზი მუსიკის მოსმენისას, ასწავლეთ როგორ ისიამოვნონ.დილის გასეირნება # 9

ინდ. ნამუშევარი: მაქსიმ მ., ვანია პ., ჯულია კ., ოლია რ.

II ნახევარი დღე

1. OO ფიზიკური განვითარება.

იღვიძებს ტანვარჯიში.

2.OO სიტყვის განვითარება.

ინდივიდუალური მუშაობა ლოგოპედის მითითებებით.

3. OO მეტყველების განვითარება / OO Pozn.razvitie. ვ. ბიანკის მოთხრობის „საგაზაფხულო ეშმაკობის“ კითხვა.О მიზანი: გავაგრძელოთ ბავშვებს გაზაფხულზე ბუნებაში მომხდარი ცვლილებები, განვიხილოთ რატომ იცვლიან ცხოველები ფერს გაზაფხულზე, როგორ იცავს ისინი მტრებისგან. ისწავლეთ ტექსტში დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემა, მათი სტრუქტურისა და შინაარსის ფოკუსირება, კითხვისადმი ინტერესის შენარჩუნების მიზნით. მოიზიდეთ ბავშვები, რომელთაც სურთ, გაააქტიურეთ ვოვა კ., ალიოშა კ., ნასტია ო.

4. OO Pozn. განვითარება კომპიუტერული პრეზენტაცია "გაზაფხული ტყეში".О მიზანი: გავაგრძელოთ ბავშვები ტყის მკვიდრთა გაცნობა, მათი გაგება სხვადასხვა ბუნებრივ მოვლენებს შორის ურთიერთობის შესახებ. ისწავლეთ ნაცნობი ცხოველების ამოცნობა, მათი სწორად დასახელება, დაინახეთ ცვლილებები, რაც მათ გაზაფხულზე აქვთ. მოზიდული ბავშვები.

5. OO Sots.-kom. განვითარება / შრომითი განათლება. შრომითი დავალებები: ჯგუფში დასუფთავება.О მიზანი: ბავშვებში წესრიგისადმი შეგნებული დამოკიდებულების ჩამოყალიბება, მათი სწავლება საკუთარი ძალებით. გაძლიერდეს შრომითი უნარები, რომლებიც დაკავშირებულია სველი წმენდის შესრულებასთან. წაახალისეთ დიმა დ., იანა ვ., ილია ს. ბავშვების ინიციატივა და დამოუკიდებლობა, შექმნან მუშაობის კულტურა.

საღამოს გასეირნება. 1. OO Pozn. განვითარება. / მეტყველების განვითარება. დაკვირვება: გაზაფხულის ღიმილი. ჯ. მორიცის ლექსის "გაზაფხულის" თხრობა. მიზნის შესახებ: ბავშვების ყურადღება გაზაფხულის ახალ ნიშნებზე - გაყინული ლაქები, გუბეები, წვეთები, ყინულოები. შესთავაზეთ ლექსის მოსმენა, უპასუხეთ კითხვას ვინ და რატომ ახარებს გაზაფხულის დადგომას. ყველა ბავშვის მოზიდვა.

2. OO ფიზი. განვითარება P / და "კუთხეები". დანიშნულების შესახებ: ასწავლეთ ბავშვებს თამაშის წესების დაცვა, თავისუფალი ვარჯიშის ვარჯიში და ძირითადი მოძრაობების შესრულება. ხელი შეუწყეთ კეთილგანწყობას, დაამყარეთ მეგობრული ურთიერთობა თანატოლებთან. მოზიდული ბავშვები. 3. OO ფიზი. განვითარება სპორტული ვარჯიშები "არის ხარი ...". დანიშნულების შესახებ: ასწავლეთ ბავშვებს სიარული და სირბილი დახრილ დაფაზე, ბალანსის დაცვა, ერთმანეთის დაზღვევა, უსაფრთხოების წესების დაცვა. განავითარეთ წონასწორობის, თავდაჯერებულობის, სიმამაცის გრძნობა. მოზიდული ბავშვები.



მასთან დაკავშირებული პუბლიკაციები