Додаткові пристрої до швейної машинки. Пристосування до швейних машин

Завдання:

освітня:

розвиваюча:

виховна:

Тип уроку:комбінований.

Методи проведення заняття:

-


робота);

Засоби навчання:

Обладнання та наочності:

Завантажити:


Попередній перегляд:

Державний загальноосвітній заклад
«Загальноосвітня школа №117»
Ауезовського району міста Алмати
Республіка Казахстан


Конспект уроку з технології
в 8 класі

«Пристосування до швейних машин. ПТБ праці».

підготувала

вчитель технології

Єрмілова Олена Володимирівна

Алмати 2011

Використані матеріали

  1. Є.В.Єрмілова, І.А. Товченик Технологія 8 клас (для дівчаток) М: Вид-во Мектеп 2008, р.
  2. Є.В.Єрмілова, І.А. Товченик Робочий зошит 8 клас (для дівчаток) М: Вид-во Мектеп 2008, г

Дата: ____________ Клас: _____________ Предмет: технологія. № уроку _______

Тема: «Пристосування до швейних машин. ПТБ праці».

Мета уроку: навчити учнів розрізняти пристосування до швейної машини, навчити учнів працювати з пристроями

Завдання:

освітня:ознайомити учнів із класифікацією та призначенням спеціальних машин; повторити ПТБ під час роботи на швейній машині; забезпечити засвоєння матеріалу на тему;

розвиваюча: прищеплювати вміння та навички; розвивати вміння ставити собі за мету запам'ятовувати матеріал; розвивати культуру усного та писемного мовлення; розвивати вміння раціонально працювати з інструкційними картками; навчити учнів аналізувати та визначати особливості пристосувань до швейних машин;

виховна: формувати дисциплінованість у роботі; формувати в учнів любові до праці та готовності сумлінно трудитися; вивчати зберігати матеріально-технічну базу школи; виховувати вміння дотримуватися правил гігієни праці та побуту; формувати елементарні вміння домоводства; виховувати, почуття взаємодопомоги;

Тип уроку: комбінований.

Методи проведення заняття:

- пояснювально - ілюстративний (оповідання, бесіда, робота з дидактичним матеріалом, демонстрація),

Репродуктивний (інструктаж; практична робота, самостійна
робота);

Засоби навчання:

предметно-натуральні об'єкти, наочні посібники;

практичні -трудова діяльність;

емоційні - творчий інтерес, задоволення у роботі;

Обладнання та наочності:підручник "Технологія" 8 клас;наочні посібники (таблиці, інструкції для пристроїв малої механізації до швейних машин); машина, нитки, ножиці, бавовняний клапоть, лінійка, крейда.

Об'єкт праці: швейні машини, пристрої малої механізації

Матеріально-технічне обладнання:

Обладнання учнівських майстерень:учнівські парти, стільці, інструменти та пристрої.

Технологічна карта:"Пристосування до швейної машини".

ТЗН : комп'ютер, екран, проектор, CD – диск (урок складений у програмі Power Point)

Техніка безпеки:« Правила техніки безпеки під час роботи на швейній машині».

Література для вчителів:методичний посібник 8 клас, дидактичний матеріал

Література для позакласного читання учнів:шкільна енциклопедія, підручник, технологія 8 клас

Хід уроку:

  1. Організаційна частина.
  1. Підготовка учнів до початку роботи на уроці
  2. Вітання.
  3. Перевірка робочої форми одягу.
  4. Відзначити відсутніх.
  5. Постановка цілей та завдань уроку.
  1. Повторення ПТБ. Учні повторюють правила техніки безпеки при роботі зі швейними машинами. Вчитель ставить запитання:
  1. Яких ПТБ треба дотримуватись при роботі на швейній машині з ручним приводом?
  2. Яких ПТБ треба дотримуватись при роботі на швейній машині з електричним приводом?
  3. Перерахуйте CГТ під час роботи на швейній машині?
  1. Викладення нового матеріалу.

Сучасні швейні машини мають комплект пристосувань, які дозволяють швидко та якісно виконати багато операцій. Пристосування до швейних машин дозволяють підвищити продуктивність праці, покращити якість обробки виробів. З їх допомогою можна обмітати петлі, пришити гудзики, підшити край потайними стібками і, приточувати тасьму-блискавку, окантувати зріз деталі косою бейкою, вишивати. У промисловості випускається велика кількість різноманітних пристроїв. Пристосування малої механізації випускаються й у побутових швейних машин. У кожній швейній машині є комплект додаткових лапок та пристроїв для виконання різних рядків та швів. До пристосувань відносяться: лапка для застрачування шнура, лапка - запошиватель, лапка для виконання збірок, лапка для потайного стібка, лапка для обметування петель.

Лапка для застракування шнура.
Застосовується при обробці жіночих та дитячих виробів. Шнур не повинен приточуватись до матеріалу. Працюючий підгинає матеріал рукою, спрямовує шнур (рис.1).

Рис.1

Лапка – французький. Слайд №3

Застосовується при сточуванні зрізів і настрочуванні швів в білизну. Лапка – шар шарнірна (мал.2). Її лівий ріжок має відросток із жолобком для підгинання матеріалу. Правий ріжокє лінійкою – направником.

Мал. 2

Лапка для виконання збирання. Слайд №4

Лапка - збірник (рис.3) застосовується для обробки жіночих та дитячих виробів. Лапкажорстка та має вкорочену підошвуз горизонтальним прорізомз лівого боку. Лапку можна застосовувати для рівномірного присборивания, що використовується як обробка виробу, і для одночасного з'єднання двох шарів тканини з присбориванием нижнього шару. Матеріал прилаштовується в результаті того, що задня частина підошви відразу за голковим отвором зрізана, а натяг ниток сильніший за звичайний. Край тканини підкладають під лапку-збірник, встановлюють важелем регулятора довжину стібка і починають шити. При довжині стібка 4 мм виходять великі збирання, при довжині стібка 2 2,5 мм дрібніші. Працюючи сборочником виходять рівномірні складання, які зсуваються і збиваються. Складання не вийдуть, якщо на машині дуже слабкий натяг ниток. Натяг повинен бути таким, який потрібний для шиття виробів із ситцю, сатину, полотна.Мал . 3

Лапка для потайного стібка.
За допомогою лапки для потайного стібка можна швидко підшити виріб. Для того щоб робота вийшла акуратною і стібки дійсно були потайними, необхідно потренуватися на клапті тканини.
1. На машину потрібно встановити лапку для потайного стібка, голку
70-80, заправити тонкі швейні нитки кольором тканини, трохи послабити верхню пити.

2. Встановити відповідний вид шва, довжину стібка- 3-4 мм.
3. Замітати нижній зріз виробу впідгинання із закритим зрізом. При цьому рядок прямих стібків прокладати так, щоб, коли ви відігнете підгинання на лицьову сторону, виступав край завширшки
10 мм.

4. Підготовлений край тканини покласти під лапку для потайного стібка. При цьому згинання верхньої тканини проходить вздовж упору лапки потайного стібка.
5. З за допомогою регулювального гвинта зрушити упор вліво настільки, щоб голка при лівому проколі верхнього матеріалу потрапляла в край.Мал. 4

Лапка з обмежувальною лінійкою.

Лапка з лінійкоювикористовується при шитті, коли наступний рядок потрібно робити паралельно попередньому (рис.5). Таким способом можна прошивати ряди та квадрати однакової ширини, простібати ватяні вироби (для цього вату прокладають між двома шарами тканини і рівномірно прошивають). За допомогою цієї лапки можна пришивати застібку-блискавку.

Мал .5 Лапка з лінійкою
Лапка з лінійкою складається з лапки та лінійки-направника. Лінійку-направник можна наближати до лапки та віддаляти від неї (максимальна відстань до 30 мм) або зовсім вийняти зі стійки, наприклад, при пришиванні застібки-блискавки.
Намічати лінії на тканині, якими повинні пройти рядки, не потрібно - лапка з напрямною лінійкою забезпечує паралельність рядків і рівні відстані між ними. Але потрібно стежити за тим, щоб напрямна лінійка ковзала точно по попередньому рядку.
Якщо треба просрочити малюнок у вигляді клітин або ромбів, то, крім поздовжніх рядків, прострочуються ще поперечні рядки.

Правила техніки безпеки

під час роботи з пристроями малої механізації.

Встановлюючи пристрої малої механізації потрібно дотримуватися правил техніки безпеки:

  1. Перед початком роботи необхідно забрати робоче місце.
  2. Обібрати волосся, підвернути рукави, прибрати аксесуари та прикраси.
  3. Без дозволу вчителя за швейну машину не сідати і не встановлювати пристрої малої механізації.
  4. Встановлювати і знімати пристрої малої механізації, треба викруткою для кращого закріплення його на лапкотримачі.
  5. Інструменти та пристрої не можна залишати на платформі.
  6. При встановленні пристроїв не тримати ноги на педалі.
  7. Перед початком роботи перевірте правильність установки пристроїв (чи добре тримає регулювальний гвинт лапку, чи голка проходить в голковий отвір).
  8. Не рухати швейну машину без тканини і з опущеною лапкою.
  9. Перед роботою перевірити тканину на наявність у ній булавою та голок.
  10. Сидіти за швейною машиною прямо, не нахилятися близько до частин машини, що рухаються.
  11. Під час роботи не відволікатись.
  12. Світло повинне падати на робочу поверхню з лівого боку або спереду.
  13. Слідкувати за положенням рук, ніг, корпусу.
  14. Після роботи привести швейну машину до ладу.
  1. Практична робота.№1,2. Слайд №5-6.
  2. Практична робота № 1

Встановлює пристосування до швейної машини.

Інструменти та матеріали:робоча коробка, клаптики тканин, нитки, швейна машина, викрутка, лапка лінійка.

Мал. 6 Лапка з напрямною лінійкою: 1 – стійка; 2-паз; 3-ріжок; 4-паз для голки; 5-гвинт; 6-важіль; 7 - лінійка - направник;

Практична робота № 2

Застосування пристроїв до швейної машини.

Інструменти та матеріали:робоча коробка, клаптики тканин, нитки, швейна машина, лапка лінійка, ножиці, праска, пропрасувач, розривник.

Послідовність виконання роботи:

Рис.7. Робота з лапкою – лінійкою.

Самоконтроль: ширина шва рівномірна по всій довжині, рядок рівний, натяг ниток нормальний.

  1. Вступний інструктаж:направити учнів виконання завдання
  2. Поточний інструктаж:
  1. Перевірити організацію робочих місць;
  2. Перевірити правильність виконання трудових прийомів;
  3. Перевірити дотримання ПТБ.
  4. Видати додаткові завдання найуспішнішим ученицям.
  1. Закріплення матеріалу:

Робота за картками-завданнями (1.2,3,4).

  • Навіщо використовується лапка з обмежувальної лінійкою?
    1. Який пристрій застосовується для виконання збірок?

    __________________________________________________________________________

    Яких правил безпечної роботи потрібно дотримуватися під час встановлення різних лапок – пристроїв? __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    3. Допишіть речення

    Пристосування до швейних машин дозволяють _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    4. Заповніть таблицю

    Малюнок

    Назва пристосування

    1. Останній інструктаж.

    Підбиття підсумків заняття.

    Аналіз характерних помилок та причин.

    Повідомлення оцінки роботи учнів.

    МБОУ «ЗОШ № 43»


    Конспект уроку з технології
    в 8 класі
    «Пристосування до швейних машин»

    підготувала

    вчитель технології

    Медведєва Віра Вікторівна

    м. Нижньовартовськ

    Дата: ____________ Клас: _____________ Предмет: технологія. № уроку _______

    Тема: "Пристосування до швейних машин".

    Мета уроку: навчити учнів розрізняти пристосування до швейної машини, навчити учнів працювати з пристроями

    Завдання:

    освітня:ознайомити учнів із класифікацією та призначенням спеціальних машин; повторити ПТБ під час роботи на швейній машині;забезпечити засвоєння матеріалу на тему;

    розвиваюча:прищеплювати вміння та навички; розвивати вміння ставити собі за мету запам'ятовувати матеріал; розвивати культуру усного та писемного мовлення; розвивати вміння раціонально працювати з інструкційними картками; навчити учніваналізувати та визначати особливості пристосувань до швейних машин;

    виховна:формувати дисциплінованість у роботі;формувати в учнів любові до праці та готовності сумлінно трудитися; вивчати зберігати матеріально-технічну базу школи; виховувати вміння дотримуватися правил гігієни праці та побуту; формувати елементарні вміння домоводства; виховувати, почуття взаємодопомоги;

    Тип уроку:комбінований.

    Методи проведення заняття:

    - пояснювально - ілюстративний (оповідання, бесіда, робота з дидактичним матеріалом, демонстрація),

    - репродуктивний (інструктаж; практична робота, самостійна
    робота);

    Засоби навчання:

    предметно-натуральні об'єкти, наочні посібники;

    практичні -трудова діяльність;

    емоційні - творчий інтерес, задоволення у роботі;

    Обладнання та наочності: підручник "Технологія" 8 клас; наочні посібники (таблиці, інструкції для пристроїв малої механізації до швейних машин); машина, нитки, ножиці, бавовняний клапоть, лінійка, крейда.

    Об'єкт праці:швейні машини, пристрої малої механізації

    Матеріально-технічне обладнання:

    Обладнання учнівських майстерень:учнівські парти, стільці, інструменти та пристрої.

    Технологічна карта:"Пристосування до швейної машини".

    ТЗНКабіна: комп'ютер, екран, проектор, С D– диск (урок складений у програмі Power Point)

    Техніка безпеки:« Правила техніки безпеки під час роботи на швейній машині».

    Література для вчителів: методичний посібник 8 клас, дидактичний матеріал

    Література для позакласного читання учнів:шкільна енциклопедія, підручник, технологія 8 клас

    Хід уроку:

      Організаційна частина.

      Підготовка учнів до початку роботи на уроці

      Вітання.

      Перевірка робочої форми одягу.

      Відзначити відсутніх.

      Постановка цілей та завдань уроку.

      Повторення ПТБ.Учні повторюють правила техніки безпеки при роботі зі швейними машинами. Вчитель ставить запитання:

      Яких ПТБ треба дотримуватись при роботі на швейній машині з ручним приводом?

      Яких ПТБ треба дотримуватись при роботі на швейній машині з електричним приводом?

      Перерахуйте CГТ під час роботи на швейній машині?

      Викладення нового матеріалу.

    Сучасні швейні машини мають комплект пристосувань, які дозволяють швидко та якісно виконати багато операцій. Пристосування до швейних машин дозволяють підвищити продуктивність праці, покращити якість обробки виробів. З їх допомогою можна обмітати петлі, пришити гудзики, підшити край потайними стібками і , приточувати тасьму-блискавку, окантувати зріз деталі косою бейкою, вишивати. У промисловості випускається велика кількість різноманітних пристроїв. Пристосування малої механізації випускаються й у побутових швейних машин. У кожній швейній машині є комплект додаткових лапок та пристроїв для виконання різних рядків та швів. До пристосувань відносяться: лапка для застрачування шнура, лапка - запошиватель, лапка для виконання збірок, лапка для потайного стібка, лапка для обметування петель.

    Лапка для застракування шнура.
    Застосовується при обробці жіночих та дитячих виробів. Шнур не повинен приточуватись до матеріалу. Працюючий підгинає матеріал рукою, спрямовує шнур (рис.1).

    Лапка – французький. Слайд №3

    Застосовується при сточуванні зрізів і настрочуванні швів в білизну. Лапка – шар шарнірна (мал.2). Її лівий ріжок має відросток із жолобком для підгинання матеріалу. Правий ріжок є лінійкою – направником.

    Мал. 2

    Лапка для виконання збирання. Слайд №4

    Л апка - збірник (рис.3) застосовується для обробки жіночих та дитячих виробів. Лапка жорстка та має вкорочену підошву з горизонтальним прорізом з лівого боку. Лапку можна застосовувати для рівномірного присборивания, що використовується як обробка виробу, і для одночасного з'єднання двох шарів тканини з присбориванием нижнього шару. Матеріал прилаштовується в результаті того, що задня частина підошви відразу за голковим отвором зрізана, а натяг ниток сильніший за звичайний. Край тканини підкладають під лапку-збірник, встановлюють важелем регулятора довжину стібка і починають шити. При довжині стібка 4 мм виходять великі збирання, при довжині стібка 2 2,5 мм дрібніші. Працюючи сборочником виходять рівномірні складання, які зсуваються і збиваються. Складання не вийдуть, якщо на машині дуже слабкий натяг ниток. Натяг повинен бути таким, який потрібний для шиття виробів із ситцю, сатину, полотна. Мал. 3

    Лапка для потайного стібка.
    За допомогою лапки для потайного стібка (рис.4) можна швидко підшити виріб. Для того щоб робота вийшла акуратною і стібки дійсно були потайними, необхідно потренуватися на клапті тканини.
    1. На машину потрібно встановити лапку для потайного стібка, голку 70-80, заправити тонкі швейні нитки у колір тканини, трохи послабити пити.

    2. Встановити відповідний вид шва, довжину стібка – 3-4 мм.
    3. Замітати нижній зріз виробу впідгинання із закритим зрізом. При цьому рядок прямих стібків прокладати так, щоб, коли ви відігнете підгинання на лицьову сторону, виступав край шириною 10 мм.

    4. Підготовлений край тканини покласти під лапку для потайного стібка. При цьому згинання верхньої тканини проходить вздовж упору лапки потайного стібка.
    5. Зза допомогою регулювального гвинта зрушити упор вліво настільки, щоб голка при лівому проколі верхнього матеріалу потрапляла в край. Мал. 4

    Лапка з обмежувальною лінійкою.

    Л апка з лінійкоювикористовується при шитті, коли наступний рядок потрібно робити паралельно попередньому (рис.5). Таким способом можна прошивати ряди та квадрати однакової ширини, простібати ватяні вироби (для цього вату прокладають між двома шарами тканини і рівномірно прошивають). За допомогою цієї лапки можна пришивати застібку-блискавку.

    Мал.5 Лапка з лінійкою
    Лапка з лінійкою складається з лапки та лінійки-направника. Лінійку-направник можна наближати до лапки та віддаляти від неї (максимальна відстань до 30 мм) або зовсім вийняти зі стійки, наприклад, при пришиванні застібки-блискавки.
    Намічати лінії на тканині, якими повинні пройти рядки, не потрібно - лапка з напрямною лінійкою забезпечує паралельність рядків і рівні відстані між ними. Але потрібно стежити за тим, щоб напрямна лінійка ковзала точно по попередньому рядку.
    Якщо треба просрочити малюнок у вигляді клітин або ромбів, то, крім поздовжніх рядків, прострочуються ще поперечні рядки.

    Правила техніки безпеки

    під час роботи з пристроями малої механізації.

    Встановлюючи пристрої малої механізації потрібно дотримуватися правил техніки безпеки:

      Перед початком роботи необхідно забрати робоче місце.

      Обібрати волосся, підвернути рукави, прибрати аксесуари та прикраси.

      Без дозволу вчителя за швейну машину не сідати і не встановлювати пристрої малої механізації.

      Встановлювати і знімати пристрої малої механізації, треба викруткою для кращого закріплення його на лапкотримачі.

      Інструменти та пристрої не можна залишати на платформі.

      При встановленні пристроїв не тримати ноги на педалі.

      Перед початком роботи перевірте правильність установки пристроїв (чи добре тримає регулювальний гвинт лапку, чи голка проходить в голковий отвір).

      Не рухати швейну машину без тканини і з опущеною лапкою.

      Перед роботою перевірити тканину на наявність у ній булавою та голок.

      Сидіти за швейною машиною прямо, не нахилятися близько до частин машини, що рухаються.

      Під час роботи не відволікатись.

      Світло повинне падати на робочу поверхню з лівого боку або спереду.

      Слідкувати за положенням рук, ніг, корпусу.

      Після роботи привести швейну машину до ладу.

      Практична робота.№1,2. Слайд №5-6.

      Практична робота № 1

    Встановлює пристосування до швейної машини.

    Інструменти та матеріали: робоча коробка, клаптики тканин, нитки, швейна машина, викрутка, лапка лінійка.

    :


    Мал. 6 Лапка з напрямною лінійкою: 1 – стійка; 2-паз; 3-ріжок; 4-паз для голки; 5-гвинт; 6-важіль; 7 - лінійка - направник;

    Практична робота № 2

    Застосування пристроїв до швейної машини.

    Інструменти та матеріали: робоча коробка, клаптики тканин, нитки, швейна машина, лапка лінійка, ножиці, праска, пропрасувач, розривник.

    Послідовність виконання роботи :


    Рис.7.Робота з лапкою – лінійкою.

    Самоконтроль:ширина шва рівномірна по всій довжині, рядок рівний, натяг ниток нормальний.

      Вступний інструктаж:направити учнів виконання завдання

      Поточний інструктаж:

      Перевірити організацію робочих місць;

      Перевірити правильність виконання трудових прийомів;

      Перевірити дотримання ПТБ.

      Видати додаткові завдання найуспішнішим ученицям.

        1. Закріплення матеріалу:

    Робота за картками-завданнями (1.2,3,4).

    1. Заповнити таблицю.

    Вид пристосування

    2. Робота за картками-завданнями

    Запишіть відповідь:

      Які пристосування до швейної машини ви знаєте? __________________________________________________________________________________________________

      Навіщо використовується лапка з обмежувальної лінійкою?

    __________________________________________________________________________

      Який пристрій застосовується для виконання збірок?

    __________________________________________________________________________

    Яких правил безпечної роботи потрібно дотримуватися під час встановлення різних лапок – пристроїв? __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    3. Допишіть речення

    Пристосування до швейних машин дозволяють _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    4. Заповніть таблицю

        Останній інструктаж.

    Підбиття підсумків заняття.

    Аналіз характерних помилок та причин.

    Повідомлення оцінки роботи учнів.

    Д-/завдання:

    Використовуючи такий символ, можна визначити стан емоцій, новизну матеріалу, уроку, оригінальність і т.д.

      Рефлексія: Слайд №7

    Обведіть той смайлик, який найближчий до рівня ваших сьогоднішніх відкриттів на уроці


      Прибирання робочих місць.

    Використані матеріали

      Є.В.Єрмілова, І.А. Товченик Технологія 8 клас (для дівчаток) М: Вид-во Мектеп 2008, р.

      Є.В.Єрмілова, І.А. Товченик Робочий зошит 8 клас (для дівчаток) М: Вид-во Мектеп 2008, г

    Урок 20-21

    Тема: Пристрої для швейної машини. Застосування пристроїв до швейної машини

    Цілі уроку: 1. Ознайомити учнів із пристроями до швейної машини та їх призначенням; із правилами безпечної роботи; навчити виконувати обмітання петель

    2 Розвивати практичні навички роботи на швейній машині;

    3. Сприяти формуванню акуратності, естетичного смаку та практичності

    Хід уроку

    I Організаційний момент

    II Повторення вивченого

    - Класифікація текстильних волокон (на дошці)

    Що є сировиною для штучних волокон? Синтетичні волокна?

    III Психологічна підготовка

    Робота в парах (за картками)

    Розгадайте анаграми

    гаїл, віодпр, хоківма, палиця, гутялорре. (голка, привід, маховик, лапка, регулятор)

    Що поєднує ці слова?

    Повідомлення теми

    Як ви вважаєте, чим же ми займатимемося на уроці?

    V Вивчення нового матеріалу

      Коли з'явилася швейна машина?

    Перший проект швейної машини запропонував наприкінціXVстоліття Леонардо да Вінчі. Але машина була недосконала, вона копіювала принцип ручної освіти стібка. Винахідники дуже довго експериментували з розташуванням вушка на голці. І лише в 1834 році американець Уолтер Хант винайшов голку з вушком на загостреному кінці голки та човниковий пристрій. Найвідоміша фірма, що випускає швейні машини – «Зінгер». З того часу машина дуже змінилася. Зараз є швейні машини із програмним керуванням, вони підключаються до інтернету. Самі налаштовуються та виконують масу різноманітних операцій.

    За допомогою сучасних швейних машин можна не тільки сточувати шматки тканини, але і обмітати зрізи, що обсипаються, пришивати гудзики, виготовляти петлі під гудзики і т. д. Для побутових машин випускаються пристосування малої механізації. До кожної швейної машини додається комплект додаткових лапок та пристроїв для виконання різних рядків та швів.

      Робота з текстом

    Ознайомтеся з текстом, розгляньте різні лапки, прочитайте, навіщо вони призначені.

      Робота у групах

    Визначити на малюнку назви наявних лапок.

    4 Правила встановлення пристосування

    Голководій поставити у верхнє положення.
    - Послабити регулювальний гвинт, зняти лапку.
    - Правою рукою підвести лапку до стрижня лапкотримача так, щоб паз гвинта кріплення увійшов під регулювальний гвинт.
    - Регулювальний гвинт загорнути.

    3. Правила безпечної роботи.

      Як правильно організувати робоче місце?

      Яких правил техніки безпеки необхідно дотримуватись при роботі на швейній машині?

    Правила при встановленні пристосування малої механізації та роботі з ними ті ж, що й при роботі на швейній машині. Однак треба пам'ятати:
    1. При встановленні пристроїв не тримати ноги на педалі.
    2. Перед роботою перевірити правильність встановлення пристрою. (Чи добре тримає регулювальний гвинт лапку? Паралельна вона зубцям рейки двигуна
    тканини? Чи проходить голка в голковий отвір?).
    3. Встановлюючи та знімаючи пристосування малої механізації, треба користуватися викруткою для кращого, закріплення його на лапкотримачі.

    Фізхвилинка

    Практична робота (частина учнів виконують ручні шви)

    Повторення правил техніки безпеки

    1 «Обметування петель» (за інструкційними картами)

      Встановити спеціальну лапку для обметування петель. Нитки тонкі заправити в голку № 70 – 80.
      - Дисковий перемикач встановити в зигзагоподібному рядку: довжина 1 мм; ширина 2мм.
      - Голку встановити в ліве положення та прокласти стібки по лівій половині петлі.
      - Повернути голку в середнє положення, збільшити ширину стібка в 2 рази і зробити 3-4 стібки для скріпки.
      Встановити колишню ширину стібка, голку поставити у праве положення. Прокласти стібки по другій половині петлі.
      - В кінці рядка виконати кілька стібків подвійної ширини для другого закріплення

    2. Застосування зигзагоподібної строчки.

    Для запобігання зрізів виробу від осипання застосовується обмітування зигзагоподібною строчкою.

    Вибір довжини та ширини стібка залежить від виду тканини: для дуже сипучої тканини – широкі стібки та невелика відстань між ними; для не дуже сипучої тканини – стібки вузькі, а відстань між ними збільшується.

    При обробці тонких тканин зигзагоподібну строчку прокладають на відстані 5 мм від зрізу, а потім зрізають припуски на шви близько до стібок.

      Підшивання потайним швом

      Пришивання гудзиків

    VI Підсумок уроку

    VII Завдання додому § 17 відповісти на запитання. Принести клапті тканини 10х10 см

    6 — Якщо під час шиття ставити швейну машинку на м'яку підкладку, то машина по-перше: не псує поверхню столу. А по-друге, шумить менше, бо кришка столу не резонує. Шиємо красиву підкладку самі і попутно пришиваємо до неї так потрібні кишеньки для інструментів і для обрізків ниток.

    7 — А після закінчення роботи підкладка перетворюється на чохол:

    8 - Подушечка для голок з повсті - приклеюється до поверхні машини.

    9 - Органайзер для швейних інструментів маленького розміру стане в нагоді в дорозі. Такий похідний набір чудово виручить, якщо потрібно терміново щось пришити або зашити.

    Ми цього літа їздили в Пітер і пробули там три тижні. А в мене відірвалася підкладка у рюкзачка. Стало так незатишно з ним ходити — ні покласти, ні дістати нічого. Нитки з підкладки стали "бахромитися" і чіплятися за предмети, що знаходяться всередині - гаманець, парасолька.

    Зашити б? Так нічого з собою немає – ні ниток, ні голок. Довелося шукати та купувати хоч якісь необхідні інструменти. А я в Пітері нічого не знаю — де рукодільні магазини? Випадково купила в кіоску невеликий набір для шиття. Та й то — голка тупа, наперсток малесенький. А я із «чужими» інструментами некомфортно працюю. А так – був би такий похідний органайзер із собою – просто дістала б його і все.

    11 - Наступний пристрій можна прив'язати на резиночки до кожної машинки - ємність для зрізаних ниток потрібна завжди. Так під руками завжди буде збірка дрібного сміття, і в кімнаті буде чисто.

    12 — Якщо у вас велика кількість стрічок різних кольорів — для вишивки стрічками, наприклад, можна зберігати такі набори ось у таких мішечках, зшитих з тканини на синдепоні.

    Синдепон добре тримає форму в маленьких за розміром предметах — і можна ще пошити такі мішечки з тканин, що підходять за кольором зі стрічками або нитками муліне, які зберігатимуться в цих ємностях:

    13 — А ось і остання ідея, яку я вже випробувала і пошила собі схожий органайзер.

    Велика кількість шпильок і ємність для зрізаних ниток - те, чого мені постійно не вистачало останнім часом.

    14 - Такі пристрої можна переносити і класти в кожній робочій машині.

    Форма подушечки для голок може бути різною:

    15 — Важлива суть такого пристосування: його легко прилаштувати як на столі, так і на спинці або підлокітнику крісла, де ви працюєте перед телевізором, наприклад. Адже багато вишивальниць люблять включити улюблений серіал і спокійно слухати його, роблячи свою роботу.

    Так ось, до діла: я пошила собі такий органайзер із ситцю та синдепону. Але найважливіше з'ясувалося наприкінці роботи — такий огранайзер ковзає та сповзає зі столу. А що я зробила, щоб покращити виріб – ви дізнаєтесь наприкінці майстер-класу. Тепер воно прекрасно лежить на гладкій поверхні столу і не зміщується.

    Отже, я викроїла із ситцю заготовки:

    1 - Два прямокутники для подушечки - приблизно 8см на 16 см

    2 - Сама основа органайзера - прямокутник близько 30 на 20 см - дивіться самі, який вам потрібен. З підкладкою - тобто, 2 шт

    3 — Пряма смужка тканини завдовжки 45 см завширшки 3.5 см — для петлі — 1 шт.

    4 - Прямокутник для коробочки - мішечка: прим. 50 см на 30 см - 1 шт

    5 - на фото не зображена. Але це деталь підкладки для мішечка - вона у мене рожева і трохи менше за висотою, ніж сам мішечок. Тому про неї дізнаєтеся пізніше

    Деталі 2 та 4 дублюються синдепоном.

    До деталі 2 синдепон я вклала між двох шарів, а попередньо тканину промазала текстильним клеєм так зручніше вистібати.

    Синдепон, до речі, можна розшарувати і використовувати тонкий шар-так підкладка буде тоншою.

    Промазуємо тканину клеєм і накладаємо обрізки синдепону - безвідходне виробництво:

    Починаємо з мішечка, який пристібається до підкладки органайзера:

    Настрочуємо тканину на синдепон

    Виготовляємо - зшиваємо підкладку - вона таких самих розмірів, як сама коробка, але за висотою нижче на 10 см. Чому: просто я обрала такий спосіб обробки верху коробочки - мішечка.

    Тепер зшиваємо боки коробки та зашиваємо куточки

    Зрізаємо куточки:

    Вкладаємо в коробку підкладку:

    Невелика хитрість: деталі маленькі і поратися з підкладкою незручно - синдепон заважає вставити підкладку рівно і правильно розподілити по кутах мішечка. Я зробила так - попередньо пришила кути підкладки до кутів верху коробки:

    А після викручування коробки підкладка встала як треба - легко і просто:

    Верхній зріз коробки обмітала і підвернула всередину на 5 см:

    Підгинання верхнього краю коробки підшила потайними стібками, вивернувши для зручності на виворітний бік:

    Зшиваємо подушечку і набиваємо її синдепоном:

    Підкладка виготовляється просто: вистібаємо, пришиваємо петлю для кріплення мішечка і окантовуємо всю підкладку. Потім кріпимо до підкладки мішечок і подушечку для голок. Подушечку можна пришити, приклеїти. А можна пристосувати какуе - небудь скриньку, що походить за розмірами - буде додаткова ємність для ниток, наприклад.

    Для кріплення котушки ниток я пришила два гудзики і між ними простягла канцелярську гумку:

    Усередині мішечка пришиваємо гудзик і пристібаємо його до петлі органайзера.

    Але підкладка стала зісковзувати зі столу, як тільки я пристебнула мішечок.

    Я взяла клейовий пістолет,

    і наклала з виворітного боку підкладки кілька крапель клею розміром із 10 — копійчану монету.

    Вийшло 12 пікселів.

    Лапка-пошивник. Лапка-рубильник. Лапка із лінійкою. Лапка-зигзаг.

    Швейна побутова машина забезпечена набором пристроїв, що розширюють її можливості. Крім основних лапок, що використовуються для виконання прямих і зигзагоподібних, є спецлапки для обробки країв без попереднього намітування, що значно полегшує якісне виконання різних видів робіт.

    Лапка-пошивник(Рис. 67). За допомогою цієї лапки виконується так званий французький шов, що застосовується при шитті білизни, виробів з бавовняних тканин та у виробах без підкладки. Шов відрізняється великою міцністю. Лівий ріжок лапки має внутрішнє розширення з неглибоким жолобком для загинання краю тканини або бортика після першої запошивки. Два матеріали, що зшиваються, складаються лицьовими сторонами всередину так, щоб край нижнього матеріалу виступав на 0,3 - 0,6 см (залежно від товщини матеріалу) (рис. 68).


    Складені таким чином тканини заправляють у лапку (рис. 69). Під час роботи машини запошиватель підгинає виступаючий зріз нижньої тканини (рис. 70). Під час роботи слід стежити, щоб тканина правильно заповнювала запошиватель. Якщо тканина починає виходити з прорізу запошивателя, її потрібно відводити правою рукою вправо, якщо тканина починає переповнювати запошиватель, її відводять рукою вліво. Зшиті тканини треба розкрити лицьовою стороною донизу (рис. 71). Тканину знову заправляють у запошиватель та виробляють другу підшивку (рис. 72). Остаточний шов складається з чотирьох шарів: із внутрішньої сторони прошиті всі чотири шари, із зовнішньої - три (рис. 73).
    За допомогою лапки-запошивателя можна обробляти краї з відкритими зрізами в тканинах, що не осипаються (рис. 74).


    Лапка-рубильник(Мал. 75). Ця лапка застосовується для підгинання країв матеріалу під час шиття білизни, легкого жіночого та дитячого одягу, чоловічих сорочок. Лапка-рубильник має спеціальну пластинку, вигнуту у вигляді спіралі, і невелику шпильку для підгинання країв. До початку роботи край тканини заправляють у спіраль і просувають під голку (рис. 76). Ширина підгинання шва із закритим зрізом з подвійною підгинанням, яку дає лапка - рубильник, становить 1,5 мм. Рядок проходить з відривом 0,5 мм від внутрішнього підігнутого краю (рис. 77). Для отримання гарної, гладкої підрубки край матеріалу підтримують великим і вказівним пальцями і дають можливість матеріалу без натягу проходити в язичок лапки. Добре, якщо матеріал при підрубці трохи піднятий. Якщо в лапку-рубильник надходить матеріалу більше, ніж треба; то необхідно край тканини відвести трохи праворуч, інакше - трохи ліворуч.

    Лапка з лінійкою(Мал. 78). Лапка з пересувною напрямною лінійкою для виконання паралельних рядків на однаковій відстані один від одного. Направляюча лапка може встановлюватися від голки на відстані до 3,0 см. При виконанні рядка потрібно стежити, щоб лінійка напрямної точно проходила по попередньому рядку, тільки в цьому випадку буде забезпечена паралельність рядків.
    Лапка служить для стібки деталей підклади і значно скорочує час на цю операцію, тому що потрібно нанести лише першу лінію стібки. Знявши напрямну рейку, можна виконувати інші операції, наприклад, пришиття тасьми блискавки. За допомогою лапки з лінійкою можна виконувати також будь-які рядки оздоблення по краю виробу або по краю деталі.
    Для шиття паралельними рядками беруть здвоєні голки із загальною колбою. Ці голки випускаються трьох номерів на три відстані між осями: № 70 – 1,5 мм; 80 – 2 мм; № 90 – 2,5 мм.
    Голка своєю колбою вставляється звичайним способом в голкотримач, заправляє нитки спереду, як у звичайній голці. Для шиття застосовується лапка-зигзаг (рис. 79), що має широкий проріз.


    Подвоєні голки та лапка-зигзаг використовуються і для виконання двох паралельних зигзагоподібних рядків (рис. 80), при настрочуванні тасьми або іншого оздоблення.
    Для виконання рельєфного рядка з прокладанням шнура також використовуються здвоєні голки та спеціальна лапка з прорізом знизу (рис. 81).

    Публікації на тему